Zmiany w ubezpieczeniach OC. Kierowcom ma być lepiej

ubezpieczenie samochodu

Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów oraz kontynuacji umów przez nowych właścicieli samochodów. Nowe przepisy będą stosowane wyłącznie do umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej czyli ubezpieczenia samochodowe oc zawartych od soboty 11 lutego.

ubezpieczenie samochodu

Informacje o ubezpieczeniu

Jeżeli ktoś zawarł umowę przed tym dniem, wówczas będą stosowane do niej jeszcze przepisy dotychczasowe. Prawo nie działa wstecz wobec czego klienci, którzy pospieszyli się z podpisaniem umowy będą traktowani na starych zasadach. Jest to bardzo ważna sprawa, o której w żadnym wypadku nie powinieneś zapominać. Najwięcej zmian dotyczy zasad samego wypowiadania umów ubezpieczenia OC.

Od soboty firmy ubezpieczeniowe będą musiały wysłać ubezpieczonym, nie później niż na 14 dni przed końcem okresu rocznego okresu ubezpieczenia, informację o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia i o jego warunkach. Muszą w niej podać m.in. propozycję wysokości składki i okoliczności, kiedy składka może zmienić się. W dokumencie musi też znaleźć się przypomnienie, że dotychczasową umowę można wypowiedzieć, oraz informacja, w jakiej formie, w jaki sposób oraz w jakim terminie można to zrobić.

Ubezpieczenie auta

Możliwość wypowiedzenia

Tym sposobem klient zostanie wcześniej poinformowany o tym, że jego ubezpieczenie dobiega końca wobec czego będzie można uniknąć automatycznego przedłużenia na kolejny okres zobowiązania. Ten, kto z powodu automatycznego odnowienia dotychczasowej polisy, znajdzie się w sytuacji, że będzie zmuszony płacić podwójne ubezpieczenie OC, będzie mógł wypowiedzieć tę umowę, która została automatycznie przedłużona.

Wypowiedziana w tym trybie umowa rozwiąże się już z dniem wypowiedzenia. Te zmiany z całą pewnością są korzystniejsze dla klientów, którzy nie sprawdzili dokładnie czasu zakończenia ich umowy z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie OC pozwoli więc zredukować problemy, które sprawiały, że klienci czuli się nie do końca uczciwe potraktowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *