IIe można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki zniżkom? Różnice w cenach Cię zaskoczą!

20230316154856 download

Zmartwiła Cię podwyżka ceny ubezpieczenia OC w tym roku? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmniejszyć składkę na polisę samochodu? Opłaty za ochronę od odpowiedzialności cywilnej nie podlegają negocjacji. Jednak towarzystwa często oferują zniżki na zakup ubezpieczenia kierowcom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Dowiedz się, ile można zaoszczędzić na polisie OC, dzięki tym rabatom!

Towarzystwa ubezpieczeniowe próbują zachęcić klientów do skorzystania ze swojej oferty na różne sposoby. Jednym z nich jest udzielanie zniżek za bezszkodową jazdę.

Ile zniżek na polisę na auto można zebrać?

Każde towarzystwo ma indywidualny system przyznawania zniżek na ubezpieczenie. Większość z nich udziela 10% rabatu za każdy rok bezpiecznej jazdy i pozwala zebrać maksymalnie 60% obniżki na zakup ubezpieczenia. A zatem potrzeba 6 lat, aby otrzymać maksymalną zniżkę. Tak jest np. w Generali i Balcia.

Są także firmy, które:

  • gwarantują obniżenie ceny ubezpieczenia o 20% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Są one skłonne również udzielić 60% rabatu na zakup polisy, ale zrobią to w krótszym czasie, np. w przeciągu 3 lat. Takie warunki proponują to Ergo Hestia, MTU24 czy You Can Drive;
  • dają 60% zniżki na zakup polisy. Jednak, żeby móc cieszyć się pełnym rabatem, trzeba poczekać od 8 (Uniqa) do nawet 10 lat (Wiener);
  • indywidualnie obliczają składkę na podstawie historii ubezpieczenia. Tak działają Trasti i Allianz;
  • nie udzielają żadnych rabatów na zakup polisy. Tak wygląda np. oferta Warty.

Ze względu na różne systemy naliczania zniżek na ubezpieczenie warto dokładnie porównywać ceny wszystkich TU przed zawarciem umowy na ochronę pojazdu. Może okazać się, że inny ubezpieczyciel proponuje polisę na lepszych warunkach lub zapewnia większą zniżkę na jej zakup.

Jak sprawdzić zniżek na polisę OC?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zniżki ubezpieczenia OC? Jest to dość proste. Jeśli jesteś klientem towarzystwa od kilku lat, poszukaj papierowego potwierdzenia zawarcia polisy. W tym dokumencie powinna znajdować się informacja o wysokości przyznanych zniżek.

Inne opcje to:

  • złożenie wniosku o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego do towarzystwa, w którym masz wykupioną polisę. Ten dokument nie zawiera informacji o wysokości zniżek, ale te o spowodowanych szkodach. A więc możesz dzięki temu określić, ile wynosi Twój okres bezpiecznej jazdy i samodzielnie oszacować rabat;
  • wygenerowanie raportu o przebiegu ubezpieczenia OC z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym celu należy założyć konto na stronie UFG, a następnie złożyć wniosek o wydanie historii ubezpieczenia. W sporządzonym dokumencie znajdziesz informacje o liczbie zdarzeń i okresie ochrony. Dzięki temu samodzielnie określisz, jaką zniżkę na OC prawdopodobnie otrzymasz.

Jednocześnie pamiętaj, że na ostateczną cenę polisy samochodowej ma wpływ wiele czynników — nie tylko rabat na ubezpieczenie. Co więcej, nawet jeśli otrzymasz maksymalną zniżkę, składka na ochronę OC może wzrosnąć ze względu np. na podwyżki podstawowej stawki. Dlatego nie należy podejmować pochopnej decyzji. Lepiej dokładnie porównać oferty ubezpieczeń przed zawarciem umowy.

Rabaty na ubezpieczenie mogą przynieść sporo oszczędności! Sprawdź, jakie zniżki udało Ci się zgromadzić do tej pory.