Jak tanio ubezpieczyć motocykl?

motocykl

Jesteś właścicielem jednośladu i szukasz dla niego ubezpieczenia? Polisa wcale nie musi być droga! Dowiedz się, dlaczego jest ona taka ważna, co wpływa na jej cenę i gdzie szukać najlepszych ofert ubezpieczenia dla motocykli!

Nieważne, czy jesteś doświadczonym fanem jazdy na dwóch kółkach dosiadającym potężnego stalowego rumaka, czy może dopiero zaczynasz motocyklową przygodę z niewielkim skuterem. W każdym przypadku potrzebujesz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkową polisą dla wszystkich właścicieli pojazdów w Polsce. Dzięki porównywarce Mubi możesz ją nabyć w kilku prostych krokach, a wszystko zajmie Ci zaledwie kilka minut!

OC motocyklowe – ile kosztuje ubezpieczenie jednośladu?

Podstawową kwestią, która nasuwa się na myśl w związku z ubezpieczeniem motocykla, jest oczywiście cena polisy. Wszystkich motocyklistów ucieszy na pewno wiadomość, że za OC dla swoich pojazdów płacą wyraźnie mniej, niż właściciele samochodów. Według statystyk porównywarki Mubi z sierpnia średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła:

 • 693 zł dla właścicieli samochodów,
 • 541 zł dla właścicieli motocykli.

Różnicę widać także w najniższych kosztach polisy. Rekordowo niskie składki ubezpieczenia motocykla w Mubi wynosiły bowiem zaledwie 100 zł, podczas gdy właściciele aut musieli wydać co najmniej dwa razy więcej. Widać zatem, że szansa na tanie OC dla jednośladu jest naprawdę spora. Pytanie brzmi jednak, od czego właściwie ten koszt zależy?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC dla motocykla?

Zagłębiając się w dane porównywarki ubezpieczeń Mubi, okazuje się, że choć koszty ubezpieczenia motocykla są ogólnie niskie, niektórzy właściciele tych maszyn płacili wyraźnie więcej od innych. Skąd wzięły się takie różnice?

Ubezpieczyciele nie traktują wszystkich motocykli w ten samo sposób, lecz podchodzą inaczej do różnych rodzajów maszyn. I tak, średnio najtaniej ubezpieczane są duże motocykle turystyczne oraz choppery/cruisery, które nie osiągają zawrotnych prędkości, a ich właścicielami są najczęściej doświadczone za kierownicą osoby. Z kolei na drugim biegunie znajdują się przeznaczone do szybkiej i niebezpiecznej jazdy motocykle sportowe, oraz motorowery, w przypadku których ryzyko ubezpieczeniowe zwiększają zwykle młodzi i zbierający dopiero pierwsze doświadczenia na drodze właściciele – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Rodzaj motocykla to jednak nie wszystko, co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczenia OC. Znaczenie mają również m.in.:

 • marka i model motocykla,
 • pojemność silnika,
 • rok produkcji,
 • dotychczasowy i planowany przebieg,
 • wiek właściciela,
 • miejsce zamieszkania,
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • historia ubezpieczenia.

co wplywa na cene oc motocykla

Na podstawie tych wszystkich czynników firma ubezpieczeniowa wylicza tzw. ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym klientem, czyli prawdopodobieństwo, że weźmie on udział w zdarzeniu, po którym zajdzie konieczność wypłaty odszkodowania z OC. Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka, stąd przykładowo droższe ceny polis dla niedoświadczonych kierowców i motocyklistów.

Już jeden korzystny czynnik po stronie ubezpieczonego może sprawić, że jego składka będzie niższa. Zbieg kilku z nich obniży cenę nawet o kilkaset złotych. A trzeba też pamiętać, że istnieją sposoby, żeby uzyskać jeszcze korzystniejszą ofertę. Zalicza się do nich m.in. przeniesienie zniżek z OC samochodu na motocykl, dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego lub ubezpieczenie OC motocykla na mubi.pl, co zajmie nie więcej niż kilka minut.

Porównywarka OC motocykla – jak znaleźć ubezpieczenie online?

Jak to dokładnie działa? Bardzo prosto. Jedyne, czego będziesz potrzebował to komputer, smartfon lub tablet z dostępem do internetu. Porównywarka OC działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, zatem ubezpieczenie możesz kupić online dosłownie wszędzie i w każdej chwili. Także wtedy, gdy sobie o nim z paniką przypomnisz w środku nocy.

Aby obliczyć oferty ubezpieczenia OC motocykla, musisz wypełnić prosty formularz online i udzielić kilku podstawowych informacji na temat Twój i Twojego pojazdu. Pamiętaj, że w porównywarce Mubi nie musisz podawać wrażliwych danych osobowych (imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru rejestracyjnego). Podanie numeru telefonu lub adresu mailowego pozwoli Ci zapisać kalkulację i wrócić do niej później.

Konieczne jest natomiast uzupełnienie informacji na temat:

 • parametrów motocykla (rok produkcji, rodzaj, marka i model, pojemność silnika);
 • sposobu użytkowania motocykla (prywatnie lub w ramach działalności gospodarczej, miejsce parkowania nocą, używanie za granicą);
 • danych właściciela i współwłaścicieli;
 • historii ubezpieczenia właściciela.

Następnie wystarczy kliknąć w przycisk “Kalkuluj” i już po kilku sekundach na ekranie pojawi się lista ofert od kilkunastu firm ubezpieczeniowych, które można w dowolny sposób filtrować, sortować i zestawiać ze sobą, co ułatwi wybranie najkorzystniejszej z nich.

Po podjęciu decyzji zostanie jeszcze tylko zakup polisy, do czego potrzebne będzie uzupełnienie danych osobowych i dokonanie płatności online. Polisa zostanie przesłana na Twój adres mailowy. I to wszystko – bez wychodzenia z domu, setek formalności i czasochłonnego przeglądania ofert różnych firm.