Wszystko co musisz wiedzieć o wycieraczkach samochodowych

wycieraczki samochodowe rodzaje
Dobra widoczność podczas jazdy w niesprzyjających warunkach to jeden z kluczowych warunków bezpieczeństwa na drodze. W dużej mierze decydują o niej wycieraczki, dlatego też warto dokładnie przeanalizować ich wybór.
Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów wycieraczek samochodowych:
  • tradycyjne z metalowym stelażem i wymienną gumową częścią – obecnie spotykane raczej w starszych modelach aut,
  • płaskie, nazywane również wycieraczkami aero – wyróżnia je kompaktowy rozmiar, lżejsza i bardziej aerodynamiczna konstrukcja (bez metalu) oraz mocniejsze przyleganie do szyby,
  • wycieraczki ze spoilerem – podobne do tradycyjnych, ale wzbogacone o spoiler i dzięki temu mocniej dociskane do szyby,
  • wycieraczki teflonowe i grafitowe – pokryte jednym z tych materiałów, wyróżniają się lepszą płynnością,
  • wycieraczki hybrydowe – popularne w azjatyckich modelach samochodów, mają kompaktową, opływową budowę, łączącą cechy wycieraczek tradycyjnych i płaskich.

Jak dobrać właściwy model wycieraczek?

W przypadku wymiany wycieraczek najlepiej wybrać model, zgodny z używanym przez producenta – płaskie wycieraczki powinno się stosować tylko w samochodach, które mają je w standardzie. Jeszcze przed zakupem należy sprawdzić dwie istotne kwestie: rodzaj zaczepu i długość piór, pamiętając przy tym, że wycieraczka od strony kierowcy jest dłuższa. Można dokupić specjalny adapter, który pomoże stabilnie przymocować skrzydła, niezależnie od typu zaczepu. Montaż jest bardzo łatwy i można wykonać go samodzielnie.

Kiedy i co ile wymienić wycieraczki?

Nierówna praca skrzydeł, pozostawianie smug, nietypowe odgłosy tarcia o szybę – to sygnały, które świadczą o zużyciu wycieraczek. Nie należy ich bagatelizować, gdyż zostawione bez wymiany, mogą zarysować szybę i narazić nas na jeszcze większe koszty. Wycieraczki powinno się zmieniać co 6-8 miesięcy. Nie warto na nich oszczędzać: mimo że ceny niektórych modeli zaczynają się już od 10 zł, lepiej zainwestować w nieco droższe, markowe produkty. Przykładowo: kupując wycieraczki do Volvo, powinniśmy szukać ich w autoryzowanych salonach i sklepach oferujących oryginalne części oraz akcesoria do samochodów tej marki. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że kupione produkty będą dopasowane do auta i przyniosą więcej korzyści, niż szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *