Ubezpiecz swoje auto najkorzystniej!

ubezpieczenie OC i AC
OC, AC, NNW, ASS – co oznaczają te wszystkie skróty? Które ubezpieczenie motoryzacyjne jest niezbędne, a z którego możemy zrezygnować?
OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego właściciela auta, a jego warunki regulowane są ustawą. Mimo to, oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych oferujących ten rodzaj polisy, różnią się od siebie dodatkami do OC, które mają na celu zróżnicowanie ofert i przyciągnięcie nowych klientów.
Wśród popularnych dodatków można wymienić między innymi Zieloną Kartę, czyli OC obowiązujące poza terenem Unii Europejskiej, ochronę prawną (w przypadku kolizji, która kończy się sporem w sądzie) czy też ubezpieczenie szyb i opon na wypadek ich uszkodzenia. Co ciekawe, niektóre towarzystwa oferują takie rozszerzenia do OC całkowicie za darmo.
Właśnie dlatego, zanim wybierzemy ofertę jednego ubezpieczyciela, warto zastanowić się, które rozszerzenia do OC interesują nas najbardziej i zestawić ze sobą oferty poszczególnych towarzystw przed zakupem. W tym celu może nam się przydać m.in. porównywarka OC Rankomat.pl, gdzie zaledwie w 7 minut możemy porównać ze sobą poszczególne oferty ubezpieczeniowe, wybrać najkorzystniejszy pakiet i od razu dokonać zakupu polisy przez internet, bez wychodzenia z domu.

OC to nie wszystko – w pakiecie wychodzi taniej

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, możemy dokupić dodatkową polisę AC, czyli AutoCasco, chroniącą właścicieli samochodów w przypadku kradzieży lub zniszczenia auta.
Niestety, samo ubezpieczenie jest raczej drogie, jednak w pakiecie z OC naprawdę może się opłacać. Zwłaszcza, że ubezpiecza nas od tak popularnych szkód jak usterki, naprawy, stłuczki z naszej winy, a nawet zderzenia ze zwierzętami czy szkody spowodowane przez siły natury (w tym miejscu wystarczy wspomnieć o letnich nawałnicach w Polsce i połamanych gałęziach drzew, które niszczą auta nawet w miastach).

NNW i Assistance – czy to się opłaca?

Wszystko zależy od tego, do jakich celów używamy naszego auta, jak często nim jeździmy oraz w jakim stanie jest nasz pojazd. Pakiet Assistance (bezpłatne holowanie, naprawa, auto zastępcze) mogą się przydać zwłaszcza początkującym kierowcom narażonym na stłuczki lub właścicielom starszych pojazdów, które mogą odmówić nam posłuszeństwa na środku drogi. Właściciele nowych aut i wytrawni kierowcy w zasadzie mogą sobie pozwolić na rezygnację z tego rodzaju ubezpieczenia.
Natomiast NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, występuje w dwóch opcjach – dla kierowców oraz kierowców i pasażerów. Taka polisa chroni nasze zdrowie w razie wypadku, a w przypadku śmierci – zapewnia wsparcie dla osamotnionej rodziny. Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce oraz ryzyko, jakie niesie ze sobą codzienna jazda samochodem, ten rodzaj dodatkowego ubezpieczenia zalecamy wszystkim kierowcom. Co ciekawe, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w zamian za wykupienie dodatkowej polisy NNW proponują obniżenie ceny pakietu OC + AC. Naszym zdaniem naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *