Zaczyna się od niewielkich, brązowych plamek, najczęściej w okolicach błotników czy progów. To pierwszy sygnał, że nasz samochód został zaatakowany przez rdzę. Jakie działania należy podjąć?
Drobne oznaki pojawiają się najczęściej po zimie, kiedy pojazd jest narażony na niemal ustawiczną wilgoć i działanie soli. Zbagatelizowane drobne ogniska korozji w krótkim czasie mogą rozprzestrzenić się po większym obszarze karoserii. Najważniejsze jest ich zlokalizowanie i pozbycie się niechcianego „gościa”. W tym celu należy zafundować naszemu samochodowi solidną kąpiel. Dokładne umycie podwozia i nadwozia pozwoli spłukać sól i łatwiej dostrzec zagrożenie. Można skorzystać z myjki ciśnieniowej lub – w przypadku podwozia – użyć kanału. Szczególnie narażonymi elementami są błotniki, progi i nadproża, podłużnice – wszystkie miejsca poziome, na których łatwiej jest wilgoci utrzymywać się przez dłuższy czas. Warto też przyjrzeć się podłodze wewnątrz samochodu, gdyż często woda z topniejącego śniegu dostaje się pod tapicerkę.
Po zlokalizowaniu zaatakowanych miejsc przystępujemy do ich zabezpieczania. Przy większym obszarze zaatakowanych płaszczyzn najlepiej jest powierzyć sprawę wykwalifikowanemu warsztatowi blacharskiemu. Mniejsze plamy możemy usunąć we własnym zakresie. Ważne jest, by wszelkie prace przeprowadzać w dodatnich temperaturach, wilgoć jest bardzo niewskazana. Na początek delikatnym papierem ściernym trzeba zeszlifować plamki rdzy. Nie powinien zostać najmniejszy jej pęcherzyk. Oczyszczone miejsca (czasem konieczne jest starcie lakieru aż do gołej blachy) malujemy farbą podkładową. W przypadku większych ubytków dodatkowo uzupełniamy je szpachlą. Po wyschnięciu całość szlifujemy do gładkości i po otarciu z pyłków nanosimy lakier właściwy i bezbarwny.
Oczywiście zapobieganie jest zawsze skuteczniejsze od zwalczania konsekwencji. W zamknięte profile warto więc co jakiś czas wstrzykiwać substancję zabezpieczającą – występuje ona w sprayu i aplikowana być powinna w specjalne otwory, lub – jeśli producent auta ich nie przewidział – w otwory technologiczne. Jednak najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest częste i dokładne mycie auta, gdyż czystość to największy wróg rdzy.
Technika jazdy samochodem dla początkujących – poradnik krok po kroku
Nauka jazdy samochodem to proces, który wymaga cierpliwości, koncentracji i systematycznego zdobywania doświadczenia. Technika jazdy [...]
Wyząbkowane opony – co to jest i jak sobie z tym radzić?
Wyząbkowane opony to problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Chociaż termin ten może brzmieć nieco [...]
Czym jest wyważanie wałów napędowych i do czego służy?
Wał napędowy służy do przeniesienia energii z silnika na tylną oś lub wszystkie koła. Posiada [...]
IIe można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki zniżkom? Różnice w cenach Cię zaskoczą!
Zmartwiła Cię podwyżka ceny ubezpieczenia OC w tym roku? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmniejszyć [...]
Oferty leasingu samochodów – jak wybrać tą najlepszą?
Na rynku mamy bardzo wiele propozycji jeśli chodzi o dostęp do nowych samochodów, dzieje się [...]
Jak tanio ubezpieczyć motocykl?
Jesteś właścicielem jednośladu i szukasz dla niego ubezpieczenia? Polisa wcale nie musi być droga! Dowiedz [...]
Zarządzanie flotą samochodową
Liczba firm, które nie mają własnej floty samochodowej jest dzisiaj niewielka. Własną flotę samochodową posiadają [...]
Autocasco: zakres ubezpieczenia, kryteria wyliczania składki
Ubezpieczenia samochodów należą do najczęściej wyszukiwanych produktów finansowych w Polsce. Podstawę stanowi tu oczywiście ubezpieczenie [...]
1 Comment