Przegląd mierników grubości lakieru

lakierowanie samochodu
Sprzedający samochód może zapewniać kupującego, że jest to pojazd bezwypadkowy, z oryginalnym lakierem. O prawdziwości jego słów można się przekonać wykorzystując miernik grubości lakieru.

Jak działa miernik grubości lakieru?

Miernik grubości lakieru pozwala na zbadanie pojazdu i wykrycie nawet najmniejszych napraw blacharskich. Nie trzeba być lakiernikiem, aby odkryć, czy pojazd miał wypadek lub kolizję, czy też był malowany z innego powodu. Wystarczy dobry miernik grubości lakieru. Jaki wybór tego rodzaju urządzeń istnieje na polskim rynku?

Przegląd dostępnych urządzeń

W sklepach do nabycia są testery grubości lakieru elektroniczne i dynamometryczne. Te pierwsze są znacznie bardziej popularne. Mierniki dynamometryczne zbudowane są z dynamometru wyposażonego w magnes. Przy zakupie takiego urządzenia należy zwrócić uwagę na to, czy będzie w stanie wskazać różnice pomiędzy grubością powłoki lakierniczej na różnych elementach nadwozia pojazdu. Tak naprawdę przy praktycznym zastosowaniu urządzeń mierzących grubość lakieru, nie jest istotny ostateczny wynik pomiaru, np. czy powłoka ma 100 czy 150 mm, ale to, aby miernik wskazywał w sposób konkretny różnice w grubości.
Dla amatorów wystarczający będzie miernik z pamięcią mechaniczną, który bez żadnego problemu pozwoli na wyszukiwanie na karoserii ewentualnych grubszych i cieńszych powłok lakierniczych. Umożliwi zidentyfikowanie miejsc napraw i wielokrotnego lakierowania samochodu.
W komisach samochodowych i dla osób zajmujących się handlem pojazdami oraz dla użytku firm ubezpieczeniowych polecane będą mierniki elektroniczne, które pozwalają na łatwy, precyzyjny pomiar grubości lakieru bez konieczności posiadania doświadczenia w takich czynnościach.
Kupowany miernik powinien mieć możliwość kalibracji, co oznacza, że musi być wyposażony w płytki kalibracyjne. Dzięki okresowej kalibracji będziemy mieli pewność, że urządzenie to zawsze będzie wskazywało na wiarygodne wyniki grubości powłok lakierniczych w różnego typu pojazdach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *