Jak przyzwyczaić dziecko do jazdy w foteliku?

dziecko w foteliku samochodowym
Małe dzieci, zwłaszcza te, które już potrafią samodzielnie się poruszać, podczas dłuższych podróży samochodem, nie są w stanie usiedzieć w foteliku. W jaki sposób je do tego przyzwyczaić?
Rodzice, którzy mają roczne lub dwuletnie dzieci, wiedzą, jak ciężka bywa podróż samochodem – wrodzona ciekawość dziecka sprawia, że chce ono wyglądać przez każdą szybę w samochodzie, siedzieć na kolanach u mamy, prowadzić z tatą samochód czy naciskać guziczki od radia. Rodzice nie mogą pozwolić, aby dziecko weszło im na głowę, zwłaszcza, że jazda bez pasów i poza fotelikiem jest nie tylko karana mandatem, ale także bardzo niebezpieczna.

Nie ulegaj!

To jest najważniejsza zasada – nie wolno ulegać dziecku. Nawet jeżeli tylko na chwilę chce do mamy na kolana, nie wolno nam go wyjąć z fotelika. Dlaczego? To bardzo proste – dziecko zapamięta ten „jeden raz” i później będzie go wykorzystywać. Pamiętajmy, że dla dzieci największy autorytetem i wzorem do naśladowania są rodzice. Zatem jeżeli rodzice mają zapięte pasy i siedzą na swoich miejscach, dzieci zaczną ich postępowanie

Zaplanuj podróż

Im lepiej przygotujesz się do podróży, tym lepiej zniesie ją twoja rodzina. Przede wszystkim warto zaplanować przystanki, czyli czas, w którym dziecko będzie mogło wysiąść z samochodu, pobiegać, zjeść i… się zmęczyć – dzięki temu nie będzie miało ochoty wychodzić z fotelika. W podróż warto zabrać ze sobą ulubione książeczki dziecka, bajki na CD lub na telefonie czy tablecie.

Daj przykład

Jeżeli twoje dziecko bardzo nie lubi jeździć samochodem, a co się z tym wiąże siedzieć w foteliku, postaraj się go przekonać, oglądając z nim bajki o samochodzikach lub czytając opowiadania. Ciekawym rozwiązaniem są także łożka dla dzieci samochody – wówczas dziecko będzie mogło spać w swoim własnym samochodzie i przyzwyczajać się do myśli, że jazda nim, to niezła frajda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *