Nowy samochód ma nieskazitelną powłokę lakierniczą, ale w toku użytkowania może ona zostać zniszczona. Zarysowania i uszczerbki lakieru można skutecznie usunąć. W jaki sposób?
Płytkie zarysowania lakieru
Jeśli lakier naszego pojazdu jest zarysowany nieznacznie, bez naruszania podkładu znajdującego się pod wierzchnią warstwą powłoki lakierowanej, można rysy usuwać poprzez polerowanie. Do tego celu wykorzystywana jest profesjonalna pasta polerska, która przywróci nieskazitelny wygląd karoserii, a ta będzie zachwycała swoją gładkością. Polerowanie wymaga dużego nakładu pracy, ale usunięcie dzięki temu rys jest naprawdę możliwe. Do polerowania można użyć profesjonalnej emulsji do usuwania rys. Po użyciu preparatu lakier nabiera pięknego połysku, a rysa nie jest już w ogóle widoczna. Taka emulsja nie zawiera pigmentów lakieru, więc może być zastosowana do aut o różnym kolorze.
Zaprawki i woski
Rysy można usuwać przy użyciu dostępnych na rynku różnorodnych preparatów do pielęgnacji karoserii samochodowej. Jednym z nich jest wosk koloryzujący. Należy dobrać jego barwę do koloru lakieru samochodowego. Przed naniesieniem warstwy wosku na karoserię, należy ją starannie umyć i usunąć z niej pozostałości starszych środków pielęgnacyjnych. Dzięki temu będzie można uniknąć znacznej zmiany połysku czy faktury lakieru w miejscu naprawy.
Podobnie działają zaprawki do samochodów. Przed ich użyciem trzeba oczyścić i dokładnie odtłuścić podłoże, ponieważ bez wykonania tych zabiegów lakier nie będzie odpowiednio przylegał do podłoża. Gotowa zaprawka, podobnie jak wosk koloryzujący, musi być dobrana ściśle do koloru lakieru. Najłatwiej tego dokonać wykorzystując kod lakieru umieszczony w książce serwisowej lub w instrukcji obsługi.
Na rynku dostępne są specjalne kredki do uzupełniania i maskowania rys na lakierze karoserii samochodowej. Przypominają one kredki świecowe, ale pozwalają na skuteczne usunięcie drobnych uszkodzeń lakieru. Ich zaletą jest to, że nie zmywają się przy pierwszym myciu ręcznym czy mechanicznym. Łatwo się je aplikuje i są tanie w zakupie.
Technika jazdy samochodem dla początkujących – poradnik krok po kroku
Nauka jazdy samochodem to proces, który wymaga cierpliwości, koncentracji i systematycznego zdobywania doświadczenia. Technika jazdy [...]
Wyząbkowane opony – co to jest i jak sobie z tym radzić?
Wyząbkowane opony to problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Chociaż termin ten może brzmieć nieco [...]
Czym jest wyważanie wałów napędowych i do czego służy?
Wał napędowy służy do przeniesienia energii z silnika na tylną oś lub wszystkie koła. Posiada [...]
IIe można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki zniżkom? Różnice w cenach Cię zaskoczą!
Zmartwiła Cię podwyżka ceny ubezpieczenia OC w tym roku? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmniejszyć [...]
Oferty leasingu samochodów – jak wybrać tą najlepszą?
Na rynku mamy bardzo wiele propozycji jeśli chodzi o dostęp do nowych samochodów, dzieje się [...]
Jak tanio ubezpieczyć motocykl?
Jesteś właścicielem jednośladu i szukasz dla niego ubezpieczenia? Polisa wcale nie musi być droga! Dowiedz [...]
Zarządzanie flotą samochodową
Liczba firm, które nie mają własnej floty samochodowej jest dzisiaj niewielka. Własną flotę samochodową posiadają [...]
Autocasco: zakres ubezpieczenia, kryteria wyliczania składki
Ubezpieczenia samochodów należą do najczęściej wyszukiwanych produktów finansowych w Polsce. Podstawę stanowi tu oczywiście ubezpieczenie [...]
1 Comment