Jak sprawdzić historię samochodu

sprawdzanie stanu pojazdu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępnia usługę, która pozwala sprawdzić historię kupowanego samochodu. Może to zapobiec nieuczciwym trikom, stosowanym przez sprzedających.
Oficjalna strona internetowa historiapojazdu.gov.pl została uruchomiona w czerwcu 2014 roku. Wystarczy podać na niej trzy dane:
  • numer rejestracyjny samochodu,
  • unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta – VIN,
  • datę pierwszej rejestracji samochodu.
Powyższe informacje umieszczone są w dowodzie rejestracyjnym odpowiednio w punktach A, E i B. Numer VIN ponadto znaleźć można na tabliczce znamionowej. Jest ona umieszczona zwykle na wewnętrznej stronie przedniej ściany, tuż obok drzwi, bądź na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach. Po wprowadzeniu danych wygenerowany zostaje raport, z którego dowiedzieć się można:
  • czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne oraz czy wcześniej regularnie przechodził badania techniczne – informacje te zbierane są od 2010 roku,
  • stan licznika, odnotowany przez diagnostę podczas badania technicznego (te informacje zbierane są w ewidencji od 2014 roku),
  • dane techniczne samochodu – moc i pojemność silnika, rodzaj paliwa, masę itp.,
  • liczbę właścicieli pojazdu od pierwszej polskiej rejestracji z uwzględnieniem, czy były to firmy czy osoby prywatne,
  • oznaczenie z danych policyjnych, czy pojazd nie figuruje jako kradziony.
Wszystkie te informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, która prowadzona jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Usługa jest całkowicie darmowa i dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na sprzęty mobilne. W jej ramach nie są przekazywane dane o właścicielach (za wyjątkiem rozróżnienia na podmioty gospodarcze i osoby fizyczne). Skierowana jest do kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz do sprzedających, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. Najistotniejszym wydaje się stan licznika auta, który często bywa fałszowany. Raport z witryny „Historia Pojazdu” powinien być obowiązkowo sprawdzony przy zakupach, obok książki serwisowej samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *