Jak zostać zawodowym kierowcą z prawem jazdy CE?

kierowca ciężarówki praca
Chciałbyś zostać kierowcą samochodów ciężarowych, ale nie wiesz, jakie wymagania należy spełnić, aby móc podjąć pracę w tym zawodzie? Służymy radą.

Praca: kierowca Niemcy

Praca w charakterze kierowcy CE jest bardzo wymagająca i jakkolwiek daje rozliczne korzyści, to jednak wiąże się również z pewnymi wyrzeczeniami. Nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Z całą pewnością pożądane u kierowcy są takie cechy jak odporność na stres, zdolność do utrzymywania koncentracji przez dłuższy czas, niekiedy niezbędna jest również bodaj powierzchowna znajomość języka obcego. Trzeba się przygotować na długą rozłąkę z bliskimi. Niektórzy kierowcy spędzają w trasie nawet 5-6 tygodni. Nie bez znaczenia są również umiejętności związane z prowadzeniem samochodu ciężarowego. Bez specjalnych uprawnień, które umożliwiają poruszanie się tego typu pojazdami na drodze, nie można nawet myśleć o pracy w tym zawodzie. Jeśli posiadasz wszystkie niezbędne uprawnienia i chciałbyś uzyskać zatrudnienie w charakterze kierowcy, praca w Niemczech powinna Ci odpowiadać. Tamtejszy rynek jest otwarty na wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie stawić czoła zawodowym wyzwaniom.

Praca: kierowca CE Niemcy 2/1 – niezbędne uprawnienia

Kierowca CE powinien legitymować się szeregiem uprawnień. Przede wszystkim należy mieć prawo jazdy kategorii C (na prowadzenie samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony). Aby jednak uzyskać ten dokument, najpierw trzeba postarać się o prawo jazdy kategorii B. Osoby ubiegające się o miejsce w zawodzie nierzadko decydują się od razu na zrobienie kat. C+E (która upoważnia do prowadzenia samochodu ciężarowego z przyczepą lub naczepą).
Ale to jeszcze nie wszystko. Posiadając powyższe dokumenty, możemy co najwyżej używać ciężarówki na swój własny użytek, nie w celach zawodowych. Aby zostać zawodowym kierowcą, należy pomyślnie przejść specjalne szkolenie, a także zrobić badania lekarskie oraz psychologiczne. Na ogół zdobycie wszystkich niezbędnych dokumentów trwa co najmniej pół roku.
Każdego, kto chciałby zostać zawodowym kierowcą, czeka więc niemała praca. Niemcy jako kraj, w którym kierowcy CE są rozchwytywani, oferują szereg rozmaitych możliwości dla pracowników. Warto więc zdobyć wszystkie niezbędne dokumenty i udać się w podróż swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *