Zbyt mała przyczepność auta do podłoża i niezachowanie odpowiedniej prędkości przy pokonywaniu zakrętów mogą stać się przyczyną wypadku. Jak zatem bezpiecznie pokonywać zakręty?
Przy pokonywaniu zakrętów kluczowe znaczenie ma zachowanie właściwej prędkości pojazdu i zredukowanie biegu. Kierowca powinien skręcić o odpowiedni stopień kierownicę, dzięki czemu samochód płynnie wejdzie w zakręt. Będąc u jego końca, można już, a nawet trzeba, mocniej wcisnąć pedał gazu i wrzucić wyższy bieg dla zachowania ciągłości ruchu na drodze. Mogłoby się wydawać, że pokonywanie samochodem zakrętów to bardzo proste zadanie. Niemniej, dla bezpiecznego wykonania tego manewru potrzebne jest wyczucie i doświadczenie kierującego.
O ile w czasie pięknej, słonecznej pogody pokonywanie łuków jest proste dla większości kierowców, o tyle jesienią i zimą, kiedy aura na zewnątrz nie jest sprzyjająca, staje się to kłopotliwe. Kierowca na pierwszy rzut oka może nieprawidłowo ocenić kąt nachylenia i wyprofilowanie zakrętu, a na jezdni może znajdować się warstewka lodu lub deszczu. Łatwo wówczas wpaść w poślizg i nie móc wyjść bezpiecznie z zakrętu.
Zanim zaczniemy pokonywać zakręt na drodze, powinniśmy w każdym przypadku zwolnić i obserwować, co dzieje się przed nami i za nami na drodze. Przyjrzyjmy się drodze za zakrętem i samemu łukowi. Przy obraniu odpowiedniej drogi przejazdu, powinniśmy przeanalizować widoczność, kąt zakrętu, stopień nachylenia jezdni oraz stan nawierzchni. Zawsze lepiej przejechać przez zakręt z mniejszą prędkością. Zbyt szybkie wejście w zakręt może być niebezpieczne – grozi ryzykiem wypadnięcia z łuku albo wymuszenia na kierowcy konieczności hamowania podczas pokonywania tej części trasy. Jeśli kierujący źle oceni prędkość, a na dodatek nawierzchnia okaże się śliska, ryzyko wypadku drogowego zdecydowanie wzrasta. Im ostrzejszy zakręt będziemy mieć do pokonania, tym z mniejszą prędkością powinniśmy się do niego zbliżać, aby utrzymać właściwy tor jazdy.
Najlepiej to rozsądek i odpowiednia prędkość !!!!