Bezpieczne parkowanie

parkowanie samochodu manewry
Podczas egzaminu na prawo jazdy kandydat na kierowcę zobowiązany jest pokazać egzaminatorowi swoje umiejętności w zakresie parkowania. Jak bezpiecznie umieścić samochód pomiędzy dwoma innymi lub obok przeszkody?

Codzienna czynność

W zasadzie zawsze jazda samochodem wiąże się z koniecznością zaparkowania go w wybranym miejscu. Możemy parkować pod domem, w garażu czy na strzeżonym parkingu lub w wyznaczonym obszarze na ulicy. Parkowanie jest elementarną czynnością, jaką każdy kierowca powinien potrafić wykonać. Niemniej, trzeba jednocześnie nabyć umiejętności bezpiecznego parkowania samochodu. Dzięki temu ustrzeżemy się ryzyka uszkodzenia własnego pojazdu lub aut stojących obok na parkingu.

Zasady ruchu drogowego

Kierowca nie może parkować w dowolnie wybranym miejscu na drodze. Nie można zatrzymywać się ani parkować w miejscach ku temu nieprzeznaczonych. Parkowanie przed przejściem dla pieszych nie tylko pociągnie za sobą mandat karny dla kierowcy, ale i jest szczególnie niebezpieczne. Kierowcy nadjeżdżających pojazdów mają ograniczone pole widzenia i mogą nie zauważyć pieszych wchodzących na „zebrę”.

Bezpieczne parkowanie

Najlepiej by było parkować samochód w miejscu, w którym nikt inny nie parkuje – np. pod hipermarketem warto zostawić pojazd znacznie dalej od głównego wejścia, gdzie jest mniejszy tłok. Ustrzeżemy się przez to ryzyka zarysowania czy obicia auta przez innego kierowcę lub chociażby przez wózek sklepowy.
To samo tyczy się i innych parkingów. Pamiętać należy także i o tym, aby nie parkować zbyt blisko innych pojazdów, utrudniając, a nawet niekiedy uniemożliwiając wsiadanie do nich kierowcom i ich pasażerom. Kierowca sąsiedniego pojazdu może nie uszanować naszej precyzyjnej techniki parkowania i przy otwieraniu drzwiczek zarysować nasze własne.
Jeśli parkujemy na wzniesieniu, nie zapominajmy o zaciągnięciu hamulca ręcznego i wrzucenia pierwszego biegu. Samochód dzięki temu nie stoczy się w dół. Ma to znaczenie nawet przy niewielkich pochyłościach na parkingu. Może się okazać, że brak hamulca ręcznego zaciągniętego podczas parkowania spowoduje, że nasz samochód zatarasuje drogę.

One thought on “Bezpieczne parkowanie

  1. Jurek Mazur says:

    Warto pamiętać że żaden sprzęt, żadna kamera nie zastąpi prawdziwych wyuczonych umiejętności, zdrowego rozsądku i skupienia, Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *