Tachograf jest urządzeniem pomiarowym, które łączy w sobie funkcje prędkościomierza i zegara. Zapisuje on cykle pracy kierowcy wraz z danymi dotyczącymi przejazdów.
Najprościej mówiąc, tachografy służą do ewidencji czasu pracy kierowców. Ich montowanie w pojazdach jest spowodowane wymogiem normalizowania kontroli czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. Jeszcze kilka lat temu stosowano tachografy analogowe, jednak obecnie zastępowane są one przez urządzenia cyfrowe, które są mniej podatne na możliwość fałszowania zapisów.
Jak działają tachografy cyfrowe?
Cyfrowy tachograf składa się z kilku elementów: wyświetlacz, czytnik tachograficznych kart chipowych, złącze wymiany danych i drukarkę. Najistotniejszym elementem jest wbudowana pamięć, która pozwala na zapis 365 dni pracy kierowcy, a także na zabezpieczenie przed fałszowaniem danych. Opisy osób, firm i czynności jest jasny dla kontrolerów z całego świata, dzięki zastosowaniu uniwersalnego języka i wprowadzeniu piktogramów. Na terenie państw UE występuje 6 rodzajów druku: dzienny czynności kierowcy z karty kierownicy, dzienny kierowcy z tachografu, wydruk danych technicznych i przekroczenia prędkości.
Obowiązek montowania tachografów określony jest w art. 3 Rozporządzenia Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i dotyczy pojazdów przeznaczonych do przewozu towarów, których masa całkowita przekracza 3,5t oraz pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, które przystosowane są do transportu większej niż 9 liczby osób.
Za niezamontowanie lub niewłaściwe użytkowanie tachografu, grożą kary finansowe.
Od 2017 roku we wszystkich samochodach ciężarowych obowiązkowo zamontowane mają być inteligentne tachografy. Co to oznacza? Przede wszystkim zminimalizowanie fałszowania wyników tachografów oraz większą kontrolę pracodawców nad kierowcami i dokładne rejestrowanie czasu pracy. Nowe tachografy automatycznie wprowadzają dane o miejscu wyjazdu ciężarówki i celu jej podróży. Dodatkowo podczas jazdy, urządzenia mogą łączyć się z kontrolerami, którzy sprawdzają kierowców na odległość bez potrzeby zatrzymywania pojazdów.
Dlaczego warto korzystać z serwisów autoryzowanych? Kluczowe zalety ASO
Decyzja o wyborze odpowiedniego serwisu samochodowego to kwestia, która dzieli wielu kierowców. Część z nich [...]
Technika jazdy samochodem dla początkujących – poradnik krok po kroku
Nauka jazdy samochodem to proces, który wymaga cierpliwości, koncentracji i systematycznego zdobywania doświadczenia. Technika jazdy [...]
Wyząbkowane opony – co to jest i jak sobie z tym radzić?
Wyząbkowane opony to problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Chociaż termin ten może brzmieć nieco [...]
Czym jest wyważanie wałów napędowych i do czego służy?
Wał napędowy służy do przeniesienia energii z silnika na tylną oś lub wszystkie koła. Posiada [...]
IIe można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki zniżkom? Różnice w cenach Cię zaskoczą!
Zmartwiła Cię podwyżka ceny ubezpieczenia OC w tym roku? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmniejszyć [...]
Oferty leasingu samochodów – jak wybrać tą najlepszą?
Na rynku mamy bardzo wiele propozycji jeśli chodzi o dostęp do nowych samochodów, dzieje się [...]
Jak tanio ubezpieczyć motocykl?
Jesteś właścicielem jednośladu i szukasz dla niego ubezpieczenia? Polisa wcale nie musi być droga! Dowiedz [...]
Zarządzanie flotą samochodową
Liczba firm, które nie mają własnej floty samochodowej jest dzisiaj niewielka. Własną flotę samochodową posiadają [...]